DÜKTİL ÜRÜNLER

DÜKTİL DIŞ KAPLAMA

Temel seri: Dayanıklı çinko kaplama borular

Döşenmiş borular, üst örtü ve dolgu topraklarının aşındırması gibi pek çok etkilere maruz kalırlar. SAINT-GOBAIN PAM borularının temel kaplaması, son kat bitümlü boyayla kaplanmış ve püskürtmeyle uygulanmış metalik çinko (200g/m2 minimum) katmanından oluşur. Bu bir çok toprak tipi için uygun olan aktif bir kaplamadır. Standartlar: EN 545 ve ISO 8179-1

 

Çinko kaplama: - Püskürtme yöntemiyle uygulanan 200 g/m2’lik metalik çinko tabakası - Gözenek kapatıcı cila: Bitümlü boya (ortalama 100 µ  kalınlığında) veya sentetik vernik. Çinko kaplama, çinko/demir elektrokimyasal kuplajın galvan ik etkisi nedeniyle aktif bir koruma sağlar. Bu kaplamanın CLASSIC (siyah renginde) ve HYDROCLASS (koyu mavi renginde) serileri mevcuttur.

Saint-Gobain PAM tarafından farklı bir kaplama geliştirilmiştir. Bu kaplamaya ZINALIUM adı verilir ve içeriğinde aşağıdakiler bulunur. - 400 g/m2 Zn/AL 85/15 alaşım tabakası - Gözenek kapatıcı cila: mavi epoksi boya (ortalama 100 µ  kalınlığında) veya eşdeğeri Bu yeni kaplama, düktil demir boruların kullanım alanlarını ve ömrünü önemli oranda artırır. Bu ZINALIUM kaplamanın NATURAL serisi mevcuttur.

1- Kararlı bir koruyucu tabakanın oluşumu çevresel toprakla temas halindeyken, metalik çinko yavaş yavaş yoğun, yapışkan, geçirimsiz ve düzenli çinko tuzları oluşturur. Bu boru üzerinde koruyucu bir katman oluşturur.

Son kat kaplama ise, galvanik koruma ve kendini onarma mekanizmasına imkan tanırken, aynı zamanda kararlı ve çözünmez çinko türevi ürünlerin oluşumuna yardımcı olur.

2- Hasarın kendiliğinden onarılması Çinko kaplamanın en özel faydalarından birisi de Yüzeyde küçük hasarlı bölgeler oluştuğunda, üzerini tekrar kapatarak koruyucu tabakanın sürekliliğini sağlayabilmesidir.

Zn++ iyonları, son kat kaplamadan geçerek hasarlı bölge üzerinde kararlı ve çözünmez çinko tuzları oluşturarak hasarı onarırlar.

SAINT-GOBAIN PAM kullanılan çinko miktarını (standartların öngördüğü 130g/m2 yerine) 200g/m2’ye artırmayı daha uygun bulmuştur. Çinkonun %50 oranında artırılmasının galvanik korumanın ömrünü ciddi oranda artırmaktadır.

Bazı özel koşullarda ise, çinko kaplamanın polietilen kılıf ile kuvvetlendirilmesi gerekebilmektedir.

SAINT-GOBAIN PAM Araştırma Merkezinde yapılan deneylerde, numunelere aynı hasar çentiği uygulanmış ve sonra çok aşındırıcı bir ortama gömülmüştür:

 

Zinc spray

 

Çinko kaplamasız: hasar daha da kötüleşmiş ve korozyon (kırmızı bölgeler) çentiğin dışına taşmıştır.

 

Çinko kaplamalı: beyaz çinko tuzu çizgisi hasarın mükemmel bir şekilde onarıldığını göstermektedir.

© 2018 Neoplant Tüm Hakları Saklıdır.